Rania Abu Anza ikizlerini İsrail saldırısında kaybetti

Rania Abu Anza hamile kalmak için 10 yıl boyunca üç kez tüp bebek tedavisi gördü ve sonunda ikiz sahibi oldu. İsrail saldırısında iki çocuğunu da kaybetti.

REKLAM

Rania Abu Anza hamile kalmak için 10 yıl boyunca üç kez tüp bebek tedavisi gördü ve sonunda ikiz sahibi oldu. İsrail saldırısında iki çocuğunu da kaybetti.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail saldırısı Cumartesi günü Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde Anza ailesinin evine saldırdı.

Rania Abu Anza saldırıda çocuklarını, eşini ve 11 akrabasını kaybetti.

Oğlu Naim’i emzirmek için saat 22.00 sıralarında uyanan Anza, bir kolunda oğlu, diğer elinde kızı Wissam ile uykuya daldı.

Bir buçuk saat sonra meydana gelen patlamada ev kullanılamaz hale geldi.

Hıçkırarak zar zor konuşan Anza, “Çocuklarım ve eşim için çığlık attım. Hepsi ölmüştü. Babaları onları alıp beni geride bıraktı.” Diyor.

İsrail hava saldırıları Gazze’deki savaşın başlamasından bu yana birçok kez kalabalık evleri vurdu.

Saldırılar genellikle uyarı vermeden, genellikle gecenin ortasında meydana gelir.

İsrail, sivillere zarar vermekten kaçındığını ve Hamas militanlarının yoğun nüfuslu bölgelere tüneller ve roketatarlar yerleştirmesi nedeniyle ölümlerin sorumluluğunu Hamas militan grubuna attığını söylüyor.

İsrail ordusu, Anza ikizlerinin ölümüne neden olan saldırıyla ilgili olarak “uluslararası hukuka saygı duyduğunu ve sivillere verilen zararı azaltmak için uygulanabilir önlemler aldığını” duyurdu.

Cenazelerin kaldırıldığı hastanenin müdürü Dr. Marwan el-Hams’a göre, Ebu Anza’nın yaşadığı evde öldürülen 14 kişiden altısı çocuk, dördü ise kadındı.

Rania, kocası ve çocuklarının yanı sıra kız kardeşini, yeğenini, hamile kuzenini ve diğer akrabalarını da kaybetti.

Akrabası Faruk Ebu Anza, evde 35 civarında kişinin kaldığını, bazılarının başka bölgelerden gelerek eve sığındığını söyledi. Bunların çoğunun sivil olduğunu ve aralarında herhangi bir militanın bulunmadığını söyledi.

Her ikisi de 29 yaşında olan Rania ve kocası Wissam, on yıldır çocuk sahibi olmaya çalışıyor.

İki tüp bebek denemesi başarısızlıkla sonuçlandı ancak üçüncü denemeden sonra geçen yılın başlarında hamile olduğunu keşfetti. İkizler 13 Ekim’de doğdu.

“Yemin ederim doyamıyorum.” diyor Anza.

İkizlerin doğmasından yaklaşık bir hafta önce Hamas militanları İsrail’e saldırarak çoğu sivil ve çocuk olmak üzere 1.200 kişiyi öldürdü, 250 kişiyi de rehin aldı.

İsrail, yakın tarihteki en ölümcül ve en yıkıcı askeri operasyonlardan biriyle karşılık verdi.

REKLAM

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre savaş 30.000’den fazla Filistinlinin ölümüne neden oldu.

2,3 milyonluk Gazze nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i evlerini terk etti ve nüfusun dörtte biri açlıkla karşı karşıya.

Yardım çalışanları, savaşın hayatta kalan çocuklar için hayatı cehenneme çevirdiğini ve Gazze’nin kuzeyindeki bazı çocukların yardım alamadığını söylüyor.

UNICEF, “Sadece birkaç kilometre ötede hayat kurtaran yardıma ulaşılamayacağını anlayan ebeveynler ve doktorlar arasındaki çaresizlik ve çaresizlik duygusu dayanılmaz olmalı, ancak daha da kötüsü çocukların acı çığlıkları dünya izlerken yavaş yavaş kayboluyor” dedi. Bölge Direktörü Adele Khodr Pazar günü şunları söyledi. .

Rania “Benim için en değerli insanları kaybettim. Burada yaşamak istemiyorum. Bu ülkeyi terk etmek istiyorum. Bu savaştan yoruldum.” Diyor.

REKLAM
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber