İsrail’de 45 kişinin hayatını kaybettiği izdihamdan Netanyahu “kişisel olarak” sorumlu tutuldu

Komisyon raporunda, “Başbakan, makamının dikkatini gerektiren konuları proaktif olarak tek başına veya kendi adına hareket eden mekanizmalar aracılığıyla tespit etmek ve gerekirse özellikle insan hayatı tehlikesiyle ilgili konulara müdahale etmekle sorumludur” ifadesine yer verildi.

REKLAM

2021’de 45 Yahudi hacıyı öldüren İsrail izdihamına ilişkin soruşturma, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun “kişisel sorumluluk taşıdığı” sonucuna vardı.

Komisyonun raporunda, “Başbakan, makamının dikkatini gerektiren konuları proaktif olarak tek başına veya kendi adına hareket eden mekanizmalar aracılığıyla tespit etmek ve gerekirse özellikle insan hayatının riskine ilişkin konulara müdahale etmekle sorumludur” denildi. Ülkedeki en kötü sivil felaketi araştırıyoruz.

On binlerce ultra Ortodoks Yahudi, 2. yüzyılın tanınmış hahamlarından Şimon Bar Yochai’nin mezarını ziyaret etmek için 30 Nisan 2021’de İsrail’in Lübnan sınırı yakınındaki Meron Dağı’nda toplandı.

Cinsiyete göre ayrılmış kalabalığın erkekler kısmındaki eziyetin, insanların ölümcül bir geçiş noktası haline gelen dar bir geçitten zorla geçmeleriyle başladığına inanılıyor.

Ölen 45 kişi arasında en az 16 çocuk ve genç vardı.

Yapılan araştırmalarda, 2008 yılından trajedinin yaşandığı güne kadar, mezarın etrafındaki yoğun trafikten kaynaklanabilecek olası tehlikeler konusunda Başbakan’a defalarca bilgi verildiği ortaya çıktı. Netanyahu bu sürenin 12 yılı boyunca iktidarda kaldı.

Komisyonun raporunda şu ifadelere yer verildi: “Netanyahu, Rashbi’nin mezarının bulunduğu yerin yıllardır düzgün bir şekilde muhafaza edilmediğini biliyordu ve bu, özellikle Lag Ba’omer döneminde (tatil) buraya gelen birçok ziyaretçi için risk oluşturabilir.”

Açıklamada, “Netanyahu bu durumu düzeltmek için bir başbakandan beklendiği gibi hareket etmedi” denildi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber