Euro Bölgesi’nde enflasyon yeniden yükselişe geçti; faiz indirimi beklentileri azaldı

Avrupa’da enflasyon aylardır süren düşüşün ardından yeniden yükselişe geçti. Bu, faiz indirimi için daha uzun süre beklemek anlamına gelebilir.

REKLAM

Euro Bölgesi’nde yedi aydır üst üste düşen enflasyon Aralık’ta yüzde 2,9’a yükseldi.

Tüketici fiyatlarındaki bu artış, Avrupa Merkez Bankası’nın hızlı faiz indirimi yapacağı beklentilerine gölge düşürüyor.

Avrupa Birliği’nin istatistik ofisi Eurostat tarafından Cuma günü açıklanan rakam, Kasım ayında kaydedilen %2,4’lük yıllık enflasyonun üzerinde ancak Ekim 2022’deki %10,6’lık zirvenin oldukça altında.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde daha önce enflasyonun önümüzdeki aylarda yükselebileceği konusunda uyarmış ve son dönemdeki düşüş beklentilerini azaltmıştı.

Euro kullanan 20 ülkenin merkez bankaları, faiz oranlarını yüzde 4 ile rekor seviyeye yükseltti ve enflasyonu yüzde 2 hedefine indirmek için faiz oranlarını gerektiği kadar bu seviyede tutacaklarını açıkladı.

Enflasyonun 2023’ün son aylarında beklenenden hızlı düşmesi, bazı analistlerin merkez bankasının Mart ayı başlarında faiz indirimine başlayacağını öngörmesine yol açtı.

Enflasyonun Aralık ayındaki toparlanması, faiz oranlarının Haziran ayına kadar düşmeyeceği yönündeki tahminleri güçlendirdi.

ING Bank’ın euro bölgesi baş ekonomisti Carsten Brzeski, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da enflasyonun yüzde 2,3’ten yüzde 3,8’e çıkmasının, “kısıtlayıcı bir pozisyon tutma ve faiz oranlarını düşürmek için acele etmeme eğilimini güçlendirdiğini” söyledi. faiz oranı”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber