ABD ön seçimleri: Biden ve Trump adaylık için gereken delege sayısına ulaştı

Amerika önseçimlerinde Başkan Biden ve eski Başkan Trump gerekli delege sayısına ulaştı.

REKLAM

ABD’de 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Demokrat Parti’de Joe Biden ve Cumhuriyetçi Parti’de Donald Trump ön seçim için gerekli delege sayısına ulaştı. Kendi partilerinde tartışmasız kalan iki siyasetçinin adaylıkları yaz aylarında yapılacak parti kongrelerinin ardından resmiyet kazanacak.

ABD’de başkanlık seçimlerine sekiz ay kala ön seçimlerde Cumhuriyetçi ve Demokrat adaylar gerekli delege sayısına ulaşmayı başardılar. Georgia, Washington ve Mississippi’de ön seçimler Salı günü sona erdi.

Sonuç olarak her üç eyalette de ön seçimleri Demokratlar arasında rakibi kalmayan Biden ve Haley’nin çekilmesinin ardından Cumhuriyetçiler arasında rakibi kalmayan Trump kazandı.

Mevcut başkan ve Demokratların tek başkan adayı Biden, Georgia’da yüzde 95, ülkenin kuzeybatısında yer alan Washington’da yüzde 85 ve Mississippi’de yüzde 98 oy alarak partinin tüm delegelerini kazandı.

Bu akşamki sonuçlarla Biden, Demokrat Parti’nin cumhurbaşkanı adaylığı için 1968’den bu yana gerekli olan delege sayısını aşarak, partisinin cumhurbaşkanı adaylığını resmileştirmek için Ağustos ayında yapılacak parti kurultayını beklemeye başladı.

Öte yandan Trump, kritik eyaletler arasında yer alan Georgia eyaletinde yüzde 85, Washington eyaletinde yüzde 73 ve Mississippi’de yüzde 92 olmak üzere üç eyalette de partinin delegelerinin tamamını kazandı.

Bu sonuçlarla Trump, Cumhuriyetçi Parti’de başkanlık adaylığı için gereken 1.215 delege sayısını aşarak temmuz ayında yapılacak parti kurultayında adaylığının resmiyet kazanmasını beklemeye başladı.

Demokrat Parti’de cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecinde toplam 3 bin 934 delege belirlenirken, Cumhuriyetçi Parti’de aynı süreç için ön seçimlerde toplam 2 bin 429 delege belirlendi.

Bu sonuçların ardından iki adam, tartışmalı 2020 başkanlık seçiminin ardından 5 Kasım’da ABD başkanlığı için yeniden karşı karşıya gelmeye çok yaklaştı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber