ABD, Gazze’ye insani yardımı uçakla ulaştıracak

Gazze’ye insani hava teslimatı ne zaman başlayacak? Bu yardım Gazze’deki kritik durumu değiştirecek mi?

REKLAM

ABD Başkanı Joe Biden, önümüzdeki günlerde Gazze’ye hava yoluyla insani yardım taşımaya başlayacaklarını, bölgeye daha fazla insani yardım ulaştırılması için İsrail ile yakın temas halinde olduklarını açıkladı.

İtalya Başbakanı Georgia Meloni ile Beyaz Saray’da düzenlediği resepsiyonda basın mensuplarına konuşan Biden, Gazzeli sivillerin yardım beklerken vurularak öldürüldüğüne ilişkin şunları söyledi: “Kuzey Gazze’de (Filistinliler) insani yardıma ulaşmaya çalışırken yaşanan olay trajiktir ve Korkutucu. Can kaybı çok üzücü.” dedi.

Masum insanların yiyecek bulmaya çalışırken “savaşın ortasında sıkışıp kaldıklarını” iddia eden Biden, şunları söyledi: “Yardım almaya çalışırken karşılaştıkları durumu gördünüz. Daha fazlasını yapmalıyız ve ABD olarak yapacağız. ” dedi.

ABD Başkanı Biden, İsrail ile yaptıkları görüşmelerde Gazze’ye deniz koridoru yoluyla insani yardım sağlanması olasılığını da ele aldıklarını söyledi.

İsrail’in sınırda bekleyen yüzlerce tır insani yardımın geçmesi için çalıştıklarını söyleyen Biden, “Gazze’ye gökten yardım göndermek kesinlikle yeterli değil. Masum insanların ve çocukların hayatları tehlikede” dedi. dedi.

İsrail ile Hamas arasında 6 haftaya kadar sürebilecek geçici ateşkes için yoğun çalışmalar yapıldığını belirten Biden, bu dönemde rehinelerin serbest bırakılabileceğini ve Gazze’ye yeterli insani yardımın girilebileceğini kaydetti.

Gazze’ye insani hava teslimatı ne zaman başlayacak?

Biden, hava yardımının, son aylarda Gazze’ye birçok hava yardımı sağlayan Ürdün ile koordine edileceğini ve “önümüzdeki birkaç gün içinde” başlayacağını söyledi.

İlk teslimatların MRE olarak bilinen askeri erzak paletleri olması bekleniyor ve bunu daha fazla yardımın takip etmesi bekleniyor.

Milli Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, hava yardımına ilişkin daha net bir takvim sunmasa da, yardımın tek bir müdahaleyle bitmeyeceğinin sinyalini verdi.

Ne zaman?

Biden’ın kararı, Perşembe günü kuzey Gazze’de yardıma erişmeye çalışırken en az 115 Filistinlinin öldürülmesi ve 750’den fazla kişinin yaralanmasının ardından geldi.

Görgü tanıkları, İsrail askerlerinin insani yardım konvoyundan malzeme almak için koşan insanlara ateş açtığını iddia ederken, İsrail ancak askerlerinin tehdit altında olduğunu hissettiğinde ateş açtığını ve sivil kayıpların çoğunun aceleyle kaçıştan kaynaklandığını iddia etti.

ABD, Gazze’ye insani yardım akışını hızlandırması ve bölgeye üçüncü bir kapı açması için İsrail’e baskı yapıyordu.

Hava yardımı Gazze’deki durumu değiştirecek mi?

ABD, hava yardımının Gazze’deki kritik insani durumun çözümüne yardımcı olacağına inanıyor.

Ancak bu yardım, çok daha fazla yardımı daha etkili bir şekilde taşıyabilen ve ulaştırabilen kamyonların yerini almıyor.

Elbette arazi yardımının Cuma günkü izdihama benzer olaylara yol açma riski de var.

Beyaz Saray sözcüsü John Kirby, uçakların kamyonlara göre avantajlı olduğunu, çünkü belirli bir yere çok hızlı yardım ulaştırabildiklerini söyledi.

Ancak hacim açısından hava yoluyla sağlanan yardım, kara yoluyla sağlanan yardımın yerini almayacak, aksine onu tamamlayacaktır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber